Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Artis Pabriks aicina ieraudzīt savu nākotni dzimtas pagātnē
Lolita Kostjukova, LU Madonass filiāles direktore
05.04.2018.

Ar jautājumu: “Cik mēs daudz zinām par savas dzimtas pagātni? Vai mēs zinām, ar ko nodarbojušies, kādā vidē dzīvojuši un ko domājuši mūsu vecāki, vecvecāki? Vai mūsu zināšanas par pagātni sniedz mums sakņu sajūtu, kurā smelties spēku un pārliecību lūkoties nākotnē kā brīviem cilvēkiem?”, 4. aprīlī, Madonas novada bibliotēkas Konferenču telpā Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks sāka savas grāmatas – dāvanas Latvijas simtgadē - “Hiršenhofas stāsts. Kultūrvēsturiska eseja” atvēršanas pasākumu.

Esejā autors apraksta baltvācu apdzīvoto tagadējā Kokneses novada Iršu jeb Hiršenhofas koloniju tās pastāvēšanas laikā no 1766. līdz 1939. gadam, piebilstot, ka eseja gan nav akadēmisks pētījums. Klātesošajiem autors atklāja, ka tā ir vienīgā vieta Baltijā, kur pastāvējusi, 1766. gadā dibināta, kompakta vācu zemnieku kolonija.

Tā kā Iršos meklējamas Arta Pabrika dzimtas saknes (vecmamma Olga Marija Magdalena Asmusa un vectēvs Arvīds Rātfelders), grāmatā personīgais dzimtas stāsts savijas kopā ar latviskās kultūras mantojumu – laikabiedru dzīvesstāstiem, atmiņām un fotogrāfijām, dzejoļiem, arī ar virtuves tradīcijām un to laiku ēdienu receptēm, piemēram, švaincmāga (cūkas kuņģis, pildīts ar kartupeļiem un žāvētu speķi), plirstiķis (biezpiena, olas, speķa sacepums),  kolunbrei (skābi sautēti kāposti, kartupeļu biezputra ar pienu un cūkgaļa), komorjenvīderi (plānās pankūkas, kurās ietin maltu gaļu ar sīpoliem).

Grāmatas tekstu papildina pielikumi gan ar tā laika zemes plānu, māju numuriem un pārdoto zemes gabalu cenu, pircējiem,  gan kolonistu sarunvalodas – vācu – latviešu vārdnīca.  Grāmatu papildina kartes, kas palīdz orientēties ne vien Iršu pagastā, bet arī tā vēsturiskajos līkločos.

Jāpiebilst, ka uz grāmatas vāka redzamās pastalas, kolonists Georgs Rātfelders, mūsdienās dzīvodams Vācijā, darinājis savai mazmeitai, tādējādi apliecinot savu vēsturisko saikni ar Latviju.

Senču balsis un Latvijas atdzimšana mudina parūpēties par pagātnes stāstu vietu mūsdienu Latvijā un Eiropā. Tāpēc pasākuma noslēgumā ar vēlējumu ikvienam izzināt, apkopot un saglabāt savas dzimtas vēsturi, pasākuma nobeigumā grāmatas autors Artis Pabriks sacīja: “Es ceru, ka eseja par Hiršenhofu motivēs lasītājus meklēt atbildes uz jautājumiem par savas dzimtas pagātni un dos spēku raudzīties nākotnē”.

LU Madonas filiāles direktore Lolita Kostjukova grāmatas autoram Artim Pabrikam izteica pateicību par patiesi nozīmīgu grāmatu un stāstījumu par ciemu ar savdabīgu vēsturi, kas nebija plašāk zināma, kaut atrodas vien pārdesmit kilometru attālumā. Kā arī filiāle saņēma grāmatu ar autora ierakstu.