Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Madonas jaunieši apmeklē Jauno zinātnieku forumu Rīgā
Lolita Kostjukova, LU Madonass filiāles direktore
19.12.2017.

“Jā, visdrīzāk nākamgad stāsimies ģeogrāfos!” tā par savu izvēli studēt Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātē secināja divi aktīvi Andreja Eglīša Ļaudonas vidusskolas jaunieši Reinis Veikšāns un Jūlijs Kalniņš.

Ar mērķi iedvesmot jauniešus studijām Latvijas Universitātē, Madonas filiāles direktore Lolita Kostjukova aicināja novada vidusskolēnus apmeklēt forumu “Ko nozīmē būt zinātniekam?” Rīgā. Un atsaucība bija! Divi Madonas novada jaunieši, Reinis un Jūlijs, kuri savu nākotni plāno saistīt ar Latvijas dabas pētniecību, un, iespējams, kļūt par zinātniekiem, kopā ar Lolitu devās uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, lai foruma pirmajā daļā tiktos un iedvesmotos no tādiem Latvijā populāriem zinātniekiem un personībām, kā Vjačeslavs Kaščejevs (Latvijas Universitāte), Ivars Kalviņš un Maija Dombrova (Latvijas Organiskās sintēzes institūts),  Kaspars Kalniņš un Andris Šutka (Rīgas Tehniskā universitāte) un Inese Čakstiņa (Rīgas Stradiņa universitāte). Jauniešiem bija iespēja uzzināt zinātnieku sasniegumu formulu - par ceļu, kas ejams, lai kļūtu par zinātnieku, par zinātnieka ikdienu, darba un privātās dzīves izaicinājumiem, kā arī saņemt atbildes uz interesējošiem jautājumiem.

Foruma “Ko nozīmē būt zinātniekam?” otrajā daļā jaunieši, atbilstoši savām interesēm, piedalījās darba grupās (IT, digitālās folkloras un netradicionālās mitoloģijas, nākotnes medicīnas (vēža izpētes un ārstēšanas), netradicionālās pārtikas un inovatīvu materiālu iespējām), kurās pētnieki stāstīja par saviem pētījumiem, jaunākajiem sasniegumiem un nākotnes iecerēm dažādās tautsaimniecības nozarēs. Darba grupās bija iespēja vērot demonstrējumus, kā arī degustēt inovatīvus Latvijas pārtikas ražojumus.

Foruma noslēgumā jauniešiem bija iespēja ekskursijas veidā pēc izvēles apmeklēt zinātniskās institūcijas: Latvijas Nacionālo bibliotēku, LU Dabaszinātņu akadēmisko centru, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtu, RTU laboratorijas, RSU anatomikumu, Latvijas Organiskās sintēzes institūtu.

Reinis un Jūlijs, atbilstoši interesēm, izvēlējās apmeklēt Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmisko centru jeb Dabas māju Torņkalnā. Ienākot ēkā, viennozīmīgi tika secināts – jā, šeit es gribētu studēt! Tādu pirmo iespaidu radīja šī ēka. Taču tad, kad ekskursijas vadītāja mūs iepazīstināja gan ar modernajām fakultātes laboratorijām, gan siltumnīcu un auditorijām, pārliecība par studiju izvēli jauniešiem, šķiet, tikai pieauga.

Novēlu jauniešiem uzdrīkstēties sekot saviem sapņiem un kļūt par zinātniekiem! Paldies Reinim un Jūlijam! Paldies Madonas novada Izglītības nodaļas vadītājai Solvitai Seržānei un Andreja Eglīša Ļaudonas vidusskolas skolotājiem par atbalstu jauniešiem!