Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskā bibliotēka, LU Reģionālais centrs un LU filiāles organizē LU simtgades pasākumus Latvijas reģionos. Vairākās Latvijas pilsētās būs skatāma ceļojošā izstāde “Johana Kristofa Broces (1742-1823) devums Latvijas novadpētniecībā: Livonijas zīmējumu un aprakstu kolekcija Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā” un zinātniskie lasījumi izstādes atklāšanas dienā – iespēja iepazīties ar LU filiāļu studentu, absolventu pētījumiem un LU mācībspēku zinātniskajiem lasījumiem, kas ir nozīmīgi vietējai kopienai.

2019. gada 15.oktobrī plkst.11 Madonas novada bibliotēkā (Skolas ielā 12) notiks izstādes atklāšana, kurā piedalīsies LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, LU Reģionālā centra direktore Gunta Kraģe, LU Studiju attīstības un pārvaldības pilnveides programmas vecākā eksperte Airita Brenča, LU Madonas filiāles direktore Lolita Kostjukova un Madonas novada pašvaldības pārstāvji.

Izstādes atklāšanā ar zinātniskajiem lasījumiem par nozīmīgiem pētījumiem mūsdienu telpā piedalīsies LU absolventi un mācībspēki, kā arī Madonas novada izglītības, kultūras un mākslas jomas profesionāļi.

Ar zinātnisko lasījumu uzstāsies LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes asociētais profesors, vadošais pētnieks Māris Bērziņš ar tēmu “Demogrāfijas un migrācijas izaicinājumi Latvijā, Vidzemē un Madonas novadā”, pētījuma dati no Valsts pētījuma programmas projekta "Ilgtspējīgas un saliedētas Latvijas sabiedrības attīstība: risinājumi demogrāfijas un migrācijas izaicinājumiem". Par J. K. Broces devumu Latvijas novadpētniecībā uzstāsies LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere,  izpilddirektors Valdis Mazulis ar lasījumu “J. K. Broces Livonijas zīmējumu un aprakstu kolekcijas digitalizācija”, LU absolventes, LU Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece, vēstures doktore Anete Karlsone ar lasījumu “J.K.Broces zīmējumi kā avots apģērba vēstures pētniecībā” un LU Madonas filiāles 2018. gada absolvente Žanna Pērkone “4–5 gadus vecu bērnu radošuma veicināšana tēlotājdarbībā (zīmēšanā) pirmsskolā”.

Pēc izstādes atklāšanas par godu Latvijas Universitātes Simtajai jubilejai notiks ozola iestādīšana Madonas skvērā.

LU Akadēmiskā bibliotēka veic nozīmīgu darbu kolekcijas popularizēšanā, jo J. K. Broces Baltijai veltīto zīmējumu un aprakstu kolekcijas unikalitāte ir daudzpusīgās un visaptverošās vēsturiskās liecības, kurās ar lielu precizitāti attēloti apdzīvoto vietu skati, pilsētu un lauku iedzīvotāji, dažādas tehniskās ierīces, ģerboņi, zīmogi un monētas.

Ar izstādi jau bijusi iespēja iepazīties daudzās valstīs – Igaunijā, Polijā, Somijā, Austrijā, Vācijā, Rumānijā, Krievijā, Ukrainā, Lietuvā, Čehijā, Ungārijā, Baltkrievijā, Gruzijā un Izraēlā. LU simtgadē ar izstādi varēs iepazīties arī Latvijā.

LU simtgades ietvaros pirmo reizi izstāde tika atklāta  2019. gada 16. aprīlī, Jēkabpilī un līdz 7. maijam to varēja skatīt vēsturiskās Latvijas Bankas ēkā.

LU Akadēmiskā bibliotēkas direktore Venta Kocere stāsta: “LU Akadēmiskā bibliotēka (“Bibliotheca Rigensis”) ir viena no vecākajām bibliotēkām Eiropā. Tā radusies pirms 495 gadiem reformācijas kustības laikā. Daudzi zīmētie objekti un dokumenti laika gaitā gājuši bojā vai pazuduši, un ziņas par tiem saglabājušās vienīgi J. K. Broces kolekcijā – 10 lielformāta sējumos “Sammlung verschiedener Lieflandischer Monumente...”, kuru 3130 lappušu tušas zīmējumos, akvareļos, aprakstos un dokumentos ar lielu rūpību un precizitāti fiksēta Latvijas un Igaunijas vēsture. LU Akadēmiskajā bibliotēkā ir izveidots kolekcijas digitālais arhīvs ar augstas kvalitātes elektroniskajiem attēliem, restaurēti bojātie sējumi un izveidota attēlu tiešsaistes datu bāze. 2017. gadā J. K. Broces kolekcija tika iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.”

Latvijas Universitātes Madonas filiāles direktore Lolita Kostjukova: ”Novadpētniecībai vērtīga izstāde, kurā mākslinieks ataino gandrīz trīs simts gadus senu laika arhitektūru, sadzīvi un laikabiedrus, tā ļaujot izstādes apmeklētājiem iztēloties, kā tolaik izskatījās un dzīvoja Livonijā. Unikālā izstāde ir apceļojusi piecpadsmit valstis, un tā ir kā Latvijas Universitātes 100. jubilejas dāvana Madonai, pilsētai, kurā darbojas viena no astoņām LU filiālēm. Lai piedzīvotais izstādē un mākslinieka reiz teiktais: “Nekad nevar būt par daudz precīzs!”  kļūst par vadmotīvu ikvienam studentam un jaunajam pētniekam!”

LU filiāles pilsētās – Jēkabpilī, Kuldīgā, Cēsīs, Bauskā, Alūksnē, Madonā un Tukumā – no 16. aprīļa līdz 20. decembrim, izstāde katrā vietā būs skatāma aptuveni mēnesi, lai novadu iedzīvotāji varētu iepazīties ar vēsturiskajām liecībām, kuras J. K. Broce ir atstājis savos zīmējumos un aprakstos, kas ir kultūrvēsturiska vērtība kā Latvijas, tā Eiropas mērogā.

Nākamais un noslēdzošais LU simtgades pasākums, izstādes “Johana Kristofa Broces (1742-1823) devums Latvijas novadpētniecībā: Livonijas zīmējumu un aprakstu kolekcija Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā” atklāšana un zinātniskie lasījumi plānoti 14. novembrī Tukumā.

Dalīties